WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2012/2013


 UDZIA£ W ETIUDZIE FILMOWEJ W RAMACH PIYE 2012

Nasi uczniowie brali udzia³ w realizacji etiudy filmowej zatytu³owanej "Pielêgnowanie pamiêci o polskich ¯ydach w polskiej to¿samo¶ci zbiorowej" przygotowywanej przez studentów w ramach PAYE - Polskich Miêdzykulturowych Spotkañ M³odzie¿y. Tegoroczna edycja projektu zosta³a zorganizowana przez Muzeum Historii ¯ydów Polskich. Wiêcej informacji na temat tego projektu znajduje siê na stronie http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/cms/aktualnosci/2075,po-%20%20%20%20premierze-piye-%20%20%20%202012/.


 WYRÓ¯NIENIE W PIERWSZEJ EDYCJI RANKINGU IT- SZKO£A

Z przyjemno¶ci± informujemy, ¿e Nasze Liceum otrzyma³o wyró¿nienie w pierwszej edycji rankingu IT-SZKO£A zrealizowanej w ramach projektu Informatyka+. Ranking IT-SZKO£A - I edycja, powsta³ na podstawie dokonanego przez Warszawsk± Wy¿sz± Szko³ê Informatyki pomiaru aktywno¶ci uczniów (klasy matematyczno-informatyczne w XII LO) i nauczycieli (p. Piotr Jó¼wik - nauczyciel informatyki w XII LO) w dzia³aniach projektu Informatyka+ trwaj±cego od kwietnia 2009 roku. Specjalne wyró¿nienia w postaci pami±tkowych tabliczek zosta³y przyznane szko³om, które najbardziej zaanga¿owa³y siê we wspó³pracê w ramach projektu na rzecz rozwijania kompetencji uczniów szkó³ ponadgimnazjalnych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.


 BYLI¦MY NA KERCELAKU

Nasza szko³a uczestniczy³a w sobotê, 22 wrze¶nia 2012 r. w imprezie "Kercelak - ¶wiêto ulicy Ch³odnej". Urz±d Dzielnicy Wola wspó³organizowa³ koncerty, atrakcje plenerowe, miasteczko zabaw dla dzieci, kawiarenki, jarmark handlowy oraz nieodp³atne badania i konsultacje. W wystêpach artystycznych uczestniczy³y równie¿ 4 uczennice Naszego Liceum pod opiek± nauczycielki jêzyka polskiego - p. Agnieszki D±browskiej. Zebrali¶my bardzo pochlebne opinie, w¶ród których znalaz³ siê równie¿ e-mail Pana Paw³a:

"Piszê w nawi±zaniu do imprezy plenerowej - Kercelak 2012, która mia³a miejsce 22-go wrze¶nia tego roku. By³em tam przypadkiem, odwiedzaj±c Warszawê, z ciekawo¶ci zatrzyma³em siê na chwilê. Nie spodziewa³em siê, ¿e bêdê ¶wiadkiem takiej jako¶ci wystêpów - mam tu na my¶li wystêp czterech uczennic Pañstwa Liceum [XII LO - przyp. adm.]. O ile wystêp ka¿dej z nich by³ rewelacyjny, to na szczególne uznanie zas³uguje moim zdaniem jedna z nich [Karolina - przyp. adm.], wykonuj±ca Sonet 56 (nawet przygoda z awaria mikrofonu nic nie popsu³a ;). Do dzi¶ nie mogê w sieci znale¼æ choæby podobnego jako¶ciowo wykonania tego utworu ;) Jednym s³owem - wielki uk³on. Pozdrawiam, Pawe³ [tu nazwisko autora]" (pisownia listu oryginalna). W galerii zobacz nasze zdjêcia.


 REALIZACJA PROJEKTU Z WIELOKULTUROWO¦CI

Uczniowie klas trzecich XII Liceum Ogólnokszta³c±cego im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie wziêli udzia³ w realizacji projektu zwi±zanego z wielokulturowo¶ci±. Ich zadanie polega³o na przygotowaniu siê do debaty z Polk±, która zmieni³a religiê na islam. Uczniowie bardzo rzetelnie podeszli do wyznaczonego celu, zdaj±c sobie sprawê, ¿e najwiêksz± przeszkodê do uznania istnienia ró¿nych kultur czy odmienno¶ci religijnych stanowi najczê¶ciej niewiedza, czy stereotypowe my¶lenie, obraz „innego”, „odmiennego”. Uczniowie, przygotowuj±c pytania do debaty, korzystali z ró¿norodnych tekstów kultury, m.in. z Koranu, aby spotkanie z muzu³mank± mia³o charakter merytorycznej dyskusji, a nie rozmowy opartej na stereotypach i zas³yszanych opiniach o wyznawcach islamu. Debata zosta³a zorganizowana przez telewizjê TVN i w najbli¿szym czasie zostanie wyemitowana na tym kanale.


 REALIZACJA PROJEKTU SZKO£A Z POMYS£EM

W dniu 24 X 2012 szkolny teatr Scena Bez Dystansu wystawi³ spektakl „Bang! Bang! You`re dead” w Gimnazjum nr 72 im. A.B. Dobrowolskiego. Wystêp by³ czê¶ci± projektu „Bez dystansu wobec przemocy w szkole” realizowanego przez Stowarzyszenie Sienna 53 a wspó³finansowanego przez Miasto Sto³eczne Warszawa. Oprócz spektaklu uczniowie bielañskiego gimnazjum wziêli udzia³ z zajêciach dramowych a ich nauczyciele i wychowawcy w warsztacie „Pif, paf! To nie jest moja sprawa? ”.

 

 ¦WIÊTO SZKO£Y 2012

26 pa¼dziernika 2012 r., w rocznicê sprowadzenia prochów Henryka Sienkiewicza do stolicy, obchodzimy ¦wiêto Szko³y. Uroczysto¶æ rozpoczêli¶my Msz± ¶wiêt± w Bazylice Archikatedralnej pw. Mêczeñstwa ¶w. Jana Chrzciciela na Starym Mie¶cie, w miejscu, gdzie znajduje siê grób patrona naszego liceum - Henryka Sienkiewicza. Pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza w £azienkach Królewskich delegacja z³o¿y³a kwiaty. Po Mszy ¶wiêtej, ju¿ na terenie szko³y, uczestniczyli¶my w konkursowych zmaganiach poszczególnych klas. Jak co roku emocje by³y ogromne. Zadaniem klas pierwszych by³o przygotowanie filmu lub prezentacji na temat: "My w Sienkiewiczu". Po przegl±dzie wszystkich projekcji jury wy³oni³o zwyciêzców, którymi zostali uczniowie klasy I B. Nastêpnie do rywalizacji kulinarnej przyst±pi³y klasy drugie. Uczniowie mieli za zadanie stworzyæ "Karczmê w Sienkiewiczu". Na sto³ach wiêc królowa³y potrawy staropolskie i orientalne, nawi±zuj±ce smakiem i nazwami do powie¶ci Henryka Sienkiewicza. W tym konkursie zwyciê¿y³a klasa II B. Po obfitym poczêstunku jurorzy dokonali oceny dyñ ozdobionych motywami z dzie³ Henryka Sienkiewicza. W tej rywalizacji udzia³ wziêli uczniowie klas trzecich. Uczniowie inspirowali siê m. in. powie¶ciami "Quo vadis", "W pustyni i w puszczy", "Ogniem i mieczem", "Krzy¿acy". Zwyciê¿y³a klasa III D. Laureaci zostali nagrodzeni dofinansowaniem klasowych wyj¶æ do kina. Jednak zwyciêzcami w tym dniu mog± czuæ siê wszyscy, którzy wziêli udzia³ w uroczysto¶ci. Wa¿ne bowiem by³y ¶wietna zabowa i integracja klas.


 SPOTKANIA UCZNIÓW Z ZAPROSZONYMI GO¦ÆMI

We wtorek 30 pa¼dziernika 2012 r. w naszym Liceum odby³o siê spotkanie uczniów klas III z re¿yserem i wyk³adowc± Akademii Teatralnej w Warszawie, aktorami scen Warszawskich i scenografk± teatraln±. Zajêcia po¶wiêcone by³y tematyce wykonywania zawodów artystycznych. Arty¶ci podzielili siê z nami swoimi do¶wiadczeniami zwi±zanymi z poszukiwaniem drogi zawodowej. Uczniowie mogli bezpo¶rednio dowiedzieæ siê i us³yszeæ, na czym polega specyfika zawodów artystycznych z punktu widzenia artysty, a nie, jak zwykle, widza i odbiorcy. Bardzo serdecznie dziêkujemy naszym go¶ciom za wyj±tkowo interesuj±ce spotkanie. Mamy nadziejê kontynuowaæ wspó³pracê.


 UDZIA£ W PROJEKCIE "IT-SZKO£A"

Nasze Liceum uczestniczy w ogólnopolskim projekcie "IT-SZKO£A", którego celami nadrzêdnymi s± m. in. podwy¿szenie kluczowych kompetencji uczniów szkó³ ponadgimnazjalnych, g³ównie w zakresie ICT, niezbêdnych do dalszego kszta³cenia siê na kierunkach technicznych lub do podjêcia zatrudnienia, stwarzanie uczniom zdolnym mo¿liwo¶ci rozwijania zainteresowañ naukowych w tym zakresie oraz wy³onienie poprzez prowadzony w projekcie ranking online, najbardziej aktywnych w dzia³aniach na rzecz rozwoju spo³eczeñstwa informacyjnego polskich szkó³ ponadgimnazjalnych. Wiêcej informacji mo¿na znale¼æ na stronie internetowej http://www.it-szkola.edu.pl/.


 WYNIKI DRUGIEGO ETAPU KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

Do drugiego etapu szkolnego konkursu zakwalifikowali siê najlepsi uczniowie z poszczególnych klas. Dyktando odby³o siê 7 listopada i uczestniczy³o w nim 11 osób. Uczestnicy zmagali siê z takimi po³±czeniami wyrazów jak:w tê i we w tê , ni st±d ni zow±d, ³apu-capu czy rad nierad. Oto najlepsi uczniowie, w kolejno¶ci wiêkszej liczby zrobionych b³êdów: Edyta Kauc (3c), Zuzanna Skotarek (1a), Jakub Sawicki (2a), Karolina Partesa (3d) i Konrad Paw³owski (2a).

  

 LEKCJA OBYWATELSKA W URZÊDZIE WOJEWÓDZKIM

W dniu 7 listopada 2012 r. klasa I a pod opiek± Pani Ma³gorzaty Stroiñskiej - Staudt uczestniczy³a w lekcji obywatelskiej w Mazowieckim Urzêdzie Wojewódzkim. W czasie wycieczki poznali¶my historiê gmachu przy Placu Bankowym, zwiedzili¶my Salê Balow±, Salê Konferencyjn± i gabinet Wojewody Mazowieckiego - Pana Jacka Koz³owskiego. Zapoznali¶my siê z prac± ró¿nych wydzia³ów i omówili¶my najwa¿niejsze sprawy, którymi zajmuje siê Wojewoda, a które dotycz± Warszawy i ca³ego województwa mazowieckiego. Byli¶my naprawdê blisko gabinetu Prezydenta miasta sto³ecznego Warszawy - Pani Hanny Gronkiewicz - Waltz. Niestety nie dosz³o do spotkania ani z Pani± Prezydent, ani z Panem Wojewod±, na co bardzo liczyli¶my. Ca³ej klasie lekcja obywatelska bardzo siê podoba³a, tylko szkoda, ¿e trwa³a tak krótko.


 LEKCJA JÊZYKA NIEMIECKIEGO W MEDIATECE START - META

W dniach 13 i 14 listopada 2012 r. klasy pierwsze uczestniczy³y w interesuj±cej lekcji jêzyka niemieckiego w Mediatece START - META. Interaktywn± wystawê pod tytu³em "Ba¶niowe ¦wiaty" zorganizowa³ Goethe Institut. W czasie zajêæ poznali¶my bli¿ej ¿ycie i twórczo¶æ Braci Grimm, czytali¶my ba¶nie po polsku i po niemiecku. W ba¶niowym lesie mogli¶my poczuæ siê jak bohaterowie utworów, np. "Kopciuszek", "Ja¶ i Ma³gosia", czy "Pani Zima", a co najwa¿niejsze mieli¶my kontakt z autentycznym jêzykiem i próbowali¶my mówiæ po niemiecku. Wystawa by³a bardzo interesuj±ca i wzbudzi³a w nas chêæ do nauki jêzyka niemieckiego.


 IX WARSZAWSKI KONKURS SAVOIR – VIVRE „OBYCIE UMILA ¯YCIE”

23 listopada 2012 roku w Okêckiej Sali Widowiskowej Domu Kultury „W³ochy” odby³ siê fina³ konkursu „Obycie umila ¿ycie”. M³odzie¿ szkó³ podstawowych, gimnazjalnych i licealnych musia³a wykazaæ siê znajomo¶ci± zasad dobrego zachowania i precedencji w sytuacjach codziennych, biznesowych oraz oficjalnych. Zawodników oceniano w trzech kategoriach wiekowych. W tym roku m³odzie¿ naszej szko³y zajê³a II miejsce w¶ród szkó³ ¶rednich. Jeste¶my dumni z sukcesu reprezentacji, czyli z uczniów klasy I d. Spisali siê na medal – bo w³a¶nie medale (oprócz pucharu) otrzymali w tym roku. Równocze¶nie serdecznie gratulujemy lepszym od nas kolegom z Kuronia. To ju¿ kolejny sukces naszej szko³y – od pocz±tku istnienia tego konkursu m³odzie¿ XII LO im. H. Sienkiewicza bra³a udzia³ w zmaganiach fina³owych, uzyskuj±c ró¿ne miejsca – dwukrotnie najwy¿sze, czyli pierwsze, w pozosta³ych przypadkach drugie lub trzecie. W tym roku cieszymy siê z drugiego miejsca, ale przecie¿ nie powiedzieli¶my jeszcze ostatniego s³owa – za rok znów powalczymy….

 

 WIELKIE CZYTANIE „DZIADÓW” W MUZEUM WOLI

W listopadzie 2012r. Muzeum Woli zorganizowa³o Wielkie Czytanie „Dziadów” Adama Mickiewicza. Inicjatywa ta polega³a na czytaniu i interpretowaniu dramatu Mickiewicza przez uczniów wolskich gimnazjów i liceów. XII Liceum Ogólnokszta³c±ce im. H. Sienkiewicza tak¿e w³±czy³o siê w to niecodzienne przedsiêwziêcie. Uczniowie z klasy III c mieli przed sob± trudne zadanie, gdy¿ musieli zaprezentowaæ szczególne fragmenty dzie³a. Wszystkie one dotyczy³y scen mistycznych (m.in. „Widzenie ksiêdza Piotra”), a wiêc utrzymanych w konwencji proroczej wizji lub przesyconych oniryzmem. 26 listopada, pó¼nym wieczorem, w nastrojowej scenerii muzealnych sal (wype³nionych zdjêciami polskich cerkwi, meczetów i cmentarzy) jeszcze raz mogli¶my us³yszeæ fragmenty „Dziadów” znane dot±d z lekcji polskiego. Jednak jak¿e inaczej brzmia³y one teraz, kiedy zniknê³a sceneria szkolnych klas. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przyznali, ¿e dziêki temu spotkaniu zupe³nie inaczej spojrzeli na dzie³o wieszcza. Warto dodaæ, ze uczniowie klasy III c wywi±zali siê ze swego zadania znakomicie.

 

 LEKCJA WIEDZY O KULTURZE W MUZEUM LITERATURY

Uczniowie klasy III d wziêli udzia³ w warsztatach bêd±cych czê¶ci± nowatorskiego projektu edukacyjnego towarzysz±cego wystawie BRUNO SCHULZ. RZECZYWISTO¦Æ PRZESUNIÊTA. W czasie zajêæ, prowadzonych interesuj±co i z poczuciem humoru, Pan Micha³ Friedrich, zapozna³ m³odzie¿ zarówno z plastyczn±, jak i literack± twórczo¶ci± artysty. Aktywna forma zwiedzania wystawy oraz praca z tekstem to kolejne etapy dzia³añ uczniów przygotowuj±cych siê do tegorocznych egzaminów maturalnych.

 

fot. Anna Kowalska / Muzeum Literatury


 SZKOLNY KONKURS INTEGRACYJNY

28 listopada 2012 roku odby³ siê pierwszy etap szkolnego konkursu integracyjnego. Ka¿da klasa otrzymywa³a punkty w zale¿no¶ci od liczby osób ubranych w marynarki lub ¿akiety. Jury konkursowe po przeliczeniu punktów przyzna³o I miejsce klasie II A, II - klasie II C, III - klasie III D. Gratulujemy wy¿ej wymienionym klasom szyku i elegancji. To nie koniec konkursowych zmagañ. Samorz±d Uczniowski bêdzie informowa³ o warunkach jakie trzeba spe³niæ, aby wygraæ nagrodê g³ówn± (pizza dla ca³ej klasy !!!).


 WIZYTA W REDAKCJI MIESIÊCZNIKA „KINO”

28 listopada 2012 roku grupa uczniów z naszej szko³y odwiedzi³a redakcjê miesiêcznika „Kino”. Mieli¶my przyjemno¶æ rozmawiaæ z redaktorem naczelnym „Kina” Panem Andrzejem Ko³odyñskim, wieloletni± redaktork± czasopisma Pani± Bo¿en± Janick± oraz Pani± Joann± Fiszer zajmuj±c± siê redakcj± techniczn± pisma. W czasie spotkania dowiedzieli¶my siê, jak powstaje numer czasopisma, na czym polega adiustacja tekstów, jak wygl±da sk³adanie konkretnego wydania, co robi redaktor techniczny. Oprócz poruszania tematyki redakcyjnej rozmawiali¶my tak¿e o historii czasopisma i polskiego kina, jego kondycji, problemach, z jakimi dzisiaj mierz± siê polscy filmowcy. To niesamowite siedzieæ przy jednym stole z legendami pi¶miennictwa filmowego w Polsce. Dziêkujemy za go¶cinê i bardzo ciep³e przyjêcie redakcji Kina.


 SEMINARIUM LITERACKIE – ANATOMIA MIASTA W LITERATURZE

Tegoroczne seminarium literackie po¶wiêcone jest ró¿nym ujêciom przestrzeni miejskiej w dziele literackim. Spotkania maj± formê otwartych paneli dyskusyjnych, w których uczestnicz± nie tylko uczniowie, ale równie¿ nauczyciele. Nieformalna atmosfera sprzyja podzieleniu siê ró¿nymi opiniami i spostrze¿eniami inspirowanymi tekstem literackim. 28 listopada odbêdzie siê drugie z cyklu spotkañ po¶wiêcone powie¶ci Emila Zoli Wszystko dla pañ, natomiast 29 listopada zapraszamy na spacer po Warszawskich ¶wi±tyniach handlu.


 WIZYTA W TELEWIZJI I RADIU

29 listopada 2012 roku uczniowie klasy III d (kulturowo - medialnej) zwiedzili gmach Telewizji Polskiej (w Warszawie, przy Pl. Powstañców Warszawy 7). M³odzie¿ odwiedzi³a redakcje TVP INFO, w tym redakcje Panoramy i Teleexpressu. Podczas dwugodzinnej wycieczki mieli¶my wyj±tkow± okazjê podpatrzeæ pracê dziennikarzy, porozmawiaæ z redaktorami, m. in. z Panem Grzegorzem Pawelczykiem i Panem Krzysztofem Nakoniecznym, a tak¿e z Pani± Beat± Chmielowsk±-Olech, prezenterk± Teleexpressu. Uzyskali¶my wiele cennych informacji o pracy dziennikarza, o tym, jak tworzy siê program telewizyjny „od kuchni”. Mogli¶my zasi±¶æ w studiach, zabawiæ siê w prezenterów pogody, (co nie okaza³o siê wcale takie ³atwe) czy prze¶ledziæ tok realizacji programu informacyjnego na przyk³adzie Teleexpressu. Mieli¶my niebywa³± okazjê poczuæ twórcz± atmosferê tych miejsc. Serdecznie dziêkujemy pracownikom telewizji za po¶wiêcony nam czas, którego, jak wiemy, zawsze maj± za ma³o, zw³aszcza, gdy trzeba przygotowaæ kolejne wydanie programu.

Wizyta w telewizji to nie nasze pierwsze spotkanie z mediami – zwiedzili¶my ju¿ siedzibê Polskiego Radia (w Warszawie, Aleje Niepodleg³o¶ci 77/85), po której oprowadzi³ nas Pan Artur Wolski, dziennikarz popularnej Jedynki PR. Niezwykle interesuj±co mówi³ o historii Polskiego Radia. Mogli¶my przyjrzeæ siê realizacji audycji w ró¿nych studiach, zapoznali¶my siê równie¿ z ciekawym sprzêtem u¿ywanym podczas transmisji radiowych. Obejrzeli¶my miejsce archiwizowania nagrañ. Obie wycieczki sta³y siê dla niektórych uczniów okazj± do korekty swoich planów ¿yciowych. Szczere rozmowy z dziennikarzami o specyfice ich pracy umo¿liwi³y m³odzie¿y inne spojrzenie na ten nie³atwy, choæ niezwykle fascynuj±cy zawód.

 

 SPOTKANIE Z PANEM RADOS£AWEM £ADCZUKIEM, OPERATOREM FILMOWYM

2 grudnia 2012 roku m³odzie¿ klas medialnych (III d i I d), Ko³a Filmowego oraz inni uczniowie szczególnie zainteresowani fascynuj±cym ¶wiatem filmowego ¶wiat³a spotkali siê z panem Rados³awem £adczukiem, operatorem filmowym, autorem zdjêæ do takich filmów, jak m.in. Jeste¶ Bogiem czy Sala Samobójców. Dla uczniów by³a to niebywa³a gratka – stan±æ twarz± w twarz z m³odym jeszcze, ale jak¿e ju¿ utytu³owanym filmowcem (http://www.pointofyou.com.pl/uploaded/realizatorzy/opis/cv/cv_ladcz%20%20%20%20uk_radek_new.pdf). A by³o warto uczestniczyæ w tym spotkaniu! Rozpoczê³a je pani Katarzyna Staniszewska-Koc przedstawieniem najwa¿niejszych faktów z zawodowej biografii naszego go¶cia. Nastêpnie Pan Rados³aw £adczuk opowiedzia³ o tym, co sprawi³o, ¿e zosta³ operatorem filmowym, o powstawaniu filmów Jeste¶ Bogiem i Sala Samobójców, ilustruj±c wypowied¼ fragmentami scen niezamieszczonych w ostatecznych wersjach obu dzie³. Wskazywa³ na trudno¶ci, z jakimi musi radziæ sobie operator w toku produkcji filmu, o wspó³pracy z re¿yserem, z aktorami. M³odzie¿ zasypa³a go¶cia gradem pytañ o jego fascynacje filmowe, o stosunek do wspó³czesnych produkcji filmowych. Pytania dotyczy³y te¿ samej filmowej „kuchni” – zw³aszcza operatorskiej. Pan £adczuk ze swobod±, niweluj±c przy tym dystans, i, przede wszystkim, niezwykle szczerze dzieli³ siê swoimi przemy¶leniami dotycz±cymi w³asnej pracy, drogi dochodzenia do zawodu i sukcesów. Po spotkaniu go¶æ po¶wieci³ czas na indywidualne rozmowy z uczniami, którzy opowiadali mu o swoich planach dotycz±cych nakrêcenia amatorskich filmów czy planach zwi±zanych ze studiami w £ódzkiej Szkole Filmowej. Pan Rados³aw £adczuk obieca³ im kolejne spotkanie w formie warsztatów, tym razem w mniejszym gronie, co wzbudzi³o szczery entuzjazm. Spotkanie uwieñczy³o wspólne pami±tkowe zdjêcie.

 

 STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

4 grudnia 2012 roku Marta Krzywiñska z klasy III B otrzyma³a Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2012/13 podczas gali, która odby³a siê na Politechnice Warszawskiej. Serdecznie gratulujemy i ¿yczymy dalszych sukcesów.


 „GÓRA GROSZA” - AKCJA POD PATRONATEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

W roku szkolnym 2012/2013 akcjê „Góra Grosza” w naszej szkole w imieniu Samorz±du Uczniowskiego prowadzi³a klasa II C. Pieni±dze zbierano przez dwa tygodnie od 26 listopada do 7 grudnia, które zostan± przekazane do Towarzystwa Nasz Dom z przeznaczeniem na rodzinne domy dziecka. Zebrali¶my rekordow± sumê 340 z³ („na oko” oko³o 10 kg). Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziêkujemy.

Prezydium Samorz±du Uczniowskiego wraz z Opiekunami


 KIERMASZ CIAST NA CELE CHARYTATYWNE

6 grudnia 2012 r. odby³ siê „Miko³ajkowy kiermasz ciast i ciasteczek”. Akcja zosta³a zorganizowana przez Samorz±d Uczniowski. Ka¿da klasa przygotowa³a ciasta, babeczki lub ciasteczka, które by³y sprzedawane w bufecie przez ca³y dzieñ. Z uwagi na du¿e zainteresowanie akcj±, kontynuowano j± równie¿ w pi±tek 7 grudnia. Zebrano kwotê 450,00 z³. Wszystkim Darczyñcom serdecznie dziêkujemy. Cel przeznaczenia ca³ej kwoty zostanie ustalony na najbli¿szym zebraniu trójek klasowych, którego termin zostanie podany ju¿ wkrótce. Dziêkujemy.

Samorz±d Uczniowski wraz z Opiekunami


 PROJEKT Z OKAZJI ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

Z okazji rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego klasa III b realizowa³a mini projekt, pod opiek± p. Izabelli Modzelewskiej- Rysak. Instytut Pamiêci Narodowej uruchomi³ specjaln± liniê autobusow±. Trasa nawi±zywa³a do ró¿nych wa¿nych wydarzeñ z tamtych dni. Uczniowie pojechali tym autobusem, dziêki czemu poszerzyli w ciekawy sposób swoj± wiedzê. Dowodem na wype³nienie zadania s± zdjêcia wykonane w autobusie. Ka¿da osoba, która po¶wiêci³a swój dodatkowy czas, zosta³a wynagrodzona dodatkow± ocena celujac± z historii.

 

 WARSZTATY O¦WIETLENIOWE

W grudniu 2012 roku grupa m³odzie¿y z Ko³a Filmowego mia³a przyjemno¶æ powtórnie spotkaæ siê z Panem Rados³awem £adczukiem. W czasie warsztatów o¶wietleniowych uczniowie zapoznali siê z tajnikami pracy operatora filmowego, dowiedzieli siê, w jaki sposób operowaæ ¶wiat³em, by uzyskaæ zamierzony efekt. Korzystaj±c z lamp, blend, gripowych statywów i innych urz±dzeñ próbowali wykreowaæ odpowiedni nastrój dla filmowanej sceny. Dziêkujemy firmie Heliograf za bezp³atne wypo¿yczenie sprzêtu. To spotkanie sprawi³o, ¿e choæ przez chwilê mogli¶my siê poczuæ jak profesjonalni filmowcy.

 

 PROJEKT EDUKACYJNY "¯O£NIERZE WYKLÊCI"

Projekt „¯o³nierze wyklêci” realizowany w okresie od 1 do 22 marca 2013 r. w XII Liceum Ogólnokszta³c±cym im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie przewiduje uczczenie Narodowego Dnia Pamiêci ¯o³nierzy Wyklêtych” - dorocznego ¶wiêta pañstwowego obchodzonego w dniu 1 marca ¿o³nierzy antykomunistycznego i niepodleg³o¶ciowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Projekt ten wpisuje siê w tradycjê tego typu form uczczenia pamiêci przez uczniów w ca³ej Polsce i s³u¿y wype³nieniu przez m³ode pokolenie testamentu Polskiego Pañstwa Podziemnego, Armii Krajowej i ¿o³nierzy wyklêtych. Idea projektu zak³ada popularyzacjê tematu w¶ród jak najszerszej rzeszy uczniów, ze szczególnym uwzglêdnieniem klas z rozszerzonymi przedmiotami (historia, jêzyk polski, WOS). W¶ród g³ównych za³o¿eñ jest zapoznanie uczniów z sylwetkami ¿o³nierzy wyklêtych (rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldora - pseud. Nil oraz Danuty Siedzikówny - pseud. Inka), kszta³cenie postawy patriotycznej, wpajanie szacunku i przywi±zania do tradycji w³asnego narodu, budzenie postawy aktywno¶ci uczniów, kszta³cenie umiejêtno¶ci wykorzystania ¶rodków multimedialnych, analizy tekstów ¼ród³owych, tworzenia form literackich (m. in. eseju). Przewidywane s± ró¿ne formy aktywno¶ci uczniów: projekt zak³ada przygotowanie i przeprowadzenie przez uczniów „Apelu poleg³ych”, ogl±danie filmowych rejestrów adaptacji scenicznych i filmów o ¿yciu i dzia³alno¶ci ¿o³nierzy wyklêtych, wys³uchanie wyk³adów, debata uczniowska, z³o¿enie kwiatów pod tablic± pamiêci E. Fieldorfa, przygotowanie materia³ów ikonograficznych, praca z tekstami ¼ród³owymi (narracyjnymi i normatywnymi), opracowanie prezentacji multimedialnej.


 SPO£ECZNO¦Æ XII LO CZYTA I G£OSUJE !!!

Kacper Ponichtera, uczeñ klasy I d zakwalifikowa³ siê do fina³u konkursu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zadaniem konkursowym by³o przygotowanie recenzji wybranego filmu z pakietu Filmoteki Szkolnej. Kacper Ponichtera w pracy Polska kronika Non-Camerowa nawi±zuje do cyklu filmów Juliana Antonisza pod tym samym tytu³em i w b³yskotliwy sposób opisuje groteskowy ¶wiat non-camerowej kroniki polskiej rzeczywisto¶ci . Tak¿e od nas zale¿y, kto otrzyma nagrodê internautów. Og³oszenie wyników g³osowania i obrad jury ju¿ 6 marca! Doceñmy pracê Kacpra! Przeczytajmy recenzjê i zag³osujmy! Dzi¶ ostatni dzieñ, koniec g³osowania 5 marca o godz. 20.00 Tu mo¿esz przeczytaæ recenzjê i oddaæ g³os: http://www.ceo.org.pl/pl/filmotekaszkolna/news/glosuj-na-%20%20%20%20recenzje (UWAGA! Link dzia³a poprawnie w przegl±darce OPERA, k³opoty wystêpuj± w Internet Explorer).


 ZWIEDZANIE PA£ACU POD BLACH¡

W ramach projektu Anatomia Warszawy 7 marca 2013 (czwartek) o godz. 12.40 zorganizowano wyj¶cie do Pa³acu pod Blach± (jego w³a¶cicielami byli m.in. Stanis³aw August Poniatowski i ksi±¿ê Józef Poniatowski).


 XIX MIÊDZYNARODOWY SALON EDUKACYJNY PERSPEKTYWY 2013

W dniach 7-8 marca 2013 r. w godzinach 9:00- 18:00 jeste¶my obecni na "Prezentacji Liceów i Techników" podczas XIX Miêdzynarodowego Salonu Edukacyjnego "Perspektywy 2013". Zapraszamy wszystkich kandydatów - uczniów trzecich klas gimnazjów do naszego stoiska numer 50 zlokalizowanego na IV piêtrze Pa³acu Kultury i Nauki w Warszawie przy placu Defilad 1. Bêdzie mo¿na zapoznaæ siê z aktualn± ofert± edukacyjn± oraz wymaganiami rekrutacyjnymi na rok szkolny 2013/2014. Jednocze¶nie informujemy, ¿e Dzieñ Otwarty Liceum dla Gimnazajalistów w budynku XII LO odbêdzie siê w pi±tek, 19 kwietnia 2013 r. o godzinie 18:00. Wiêcej szczegó³owych informacji dotycz±cych naboru do oddzia³ów klas pierwszych znajduje siê pod zak³adk± REKRUTACJA. Serdecznie zapraszamy.


 KLASYCYZM W ARCHITEKTURZE WARSZAWY

W ramach projektu Anatomia Warszawy 12 marca 2013 odby³ siê spacer, podczas którego mo¿na by³o zapoznaæ siê z zabytkami stylu klasycznego s³ynnych architektów: Henryka Marconiego i Antoniego Corazziego.


 WARSZAWA OKRESU KLASYCYZMU

W ramach projektu Anatomia Warszawy w miniony czwartek odby³o siê spotkanie po¶wiêcone dorobkowi intelektualnemu i politycznemu Warszawy czasów panowania króla Stanis³awa Augusta Poniatowskiego. Uczniowie klas 2c i 2e w wypowiedziach lub prezentacjach przedstawili mniej znane opinii publicznej okoliczno¶ci zwi±zane z obradami Sejmu Wielkiego, prezentowali architektów warszawskich, malarzy, pisarzy, historiê powstania pierwszego teatru narodowego oraz obyczajowo¶æ ówczesnej stolicy.


 LEKCJA WIEDZY O KULTURZE W ZACHÊCIE

W marcu uczniowie klasy III f obejrzeli wystawê twórczo¶ci Juliana Antoniszczaka oraz wziêli udzia³ w warsztatach zatytu³owanych Antonisz: technika jest dla mnie rodzajem sztuki. Zainspirowani dzie³ami artysty uczniowie zrealizowali trzy etiudy metod± non-camerow±.

 

 UCZESTNICTWO W MIÊDZYNARODOWYM PROJEKCIE W TURCJI

W dniach 10 – 20 kwietnia 2013 r. uczniowie z naszej szko³y pod opiek± Pani Olgi Gawe³ wezm± udzia³ w miêdzynarodowym projekcie „The Ancient Journey from Today to Yesterday, czyli antyczna podró¿ od dzi¶ do wczoraj”, który odbêdzie siê w Mezitli blisko Mersin (Turcja), w pobli¿u staro¿ytnych ruin miasta Soli nad Morzem ¦ródziemnym. Celem seminarium jest podniesienie poziomu wiedzy m³odych ludzi i umiejêtno¶ci porozumiewania siê w jêzyku angielskim. Jednocze¶nie g³ównym zadaniem, poprzez zwiêkszenie ¶wiadomo¶ci kulturowej w wymiarze europejskim, jest rozwijanie wzajemnego poszanowania oraz wzmocnienia kultury dialogu, by miêdzy nimi – przedstawicielami ró¿nych ¶rodowisk nie dochodzi³o do wa¶ni na tle kulturowym, etnicznym i religijnym. Wiêcej informacji znajduje siê pod zak³adk± Projekty.


 JESTE¦MY W PÓ£FINA£ACH XIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU JÊZYKOWEGO

Serdecznie gratulujemy Izabeli Myszkowskiej i Micha³owi Satorowi z klasy II d oraz Karolowi Kie³bowskiemu z klasy I b – uczniom naszego liceum, zakwalifikowania siê do pó³fina³ów XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Jêzykowego „Poka¿ nam jêzyk”. W etapie szkolnym uczestniczy³o 15 pasjonatów jêzyka niemieckiego. ¯yczymy powodzenia i sukcesów w kolejnych etapach.


 SPOTKANIE Z REDAKTOREM "GAZETY WYBORCZEJ" SEWERYNEM BLUMSZTAJNEM

W pi±tek 12 kwietnia grupa 7 uczniów uczestniczy³a w spotkaniu z dziennikarzem- panem Sewerynem Blumsztajnem, które zorganizowa³o XXXIV LO im. M. de Cervantesa w Warszawie. Rozmowa z redaktorem dotyczy³a m.in.: idei powstawania gazetek szkolnych i ich celu, ró¿nic miêdzy dziennikarstwem zaanga¿owanym a tendencj± mediów do tabloidyzacji, zjawiska jakim jest dominacja wydania elektronicznego gazety nad jej form± papierow±.


 DZIEÑ OTWARTY LICEUM DLA GIMNAZJALISTÓW

Serdecznie zapraszamy tegorocznych absolwentów gimnazjów i ich rodziców w dniu 19 kwietnia 2013 r. na godz. 18:00 na Dzieñ Otwarty Liceum. W programie spotkanie z Pani± Dyrektor Elzbiet± Wysmo³ek i nauczycielami oraz zwiedzanie sal lekcyjnych. Dowiedz± siê Pañstwo o dzia³alno¶ci dydaktyczno-wychowawczej szko³y, m. in. o realizowanych projektach i obowi±zuj±cym systemie oceniania, ofercie edukacyjnej i zasadach rekrutacji na rok szkolny 2013/2014 (wiêcej informacji znajduje siê pod zak³adk± Rekrutacja).

Zapraszamy


 WYK£AD W RAMACH PROJEKTU "ANATOMIA WARSZAWY" W BUDYNKU XII LO

Zapraszamy zainteresowanych uczniów oraz polonistów na organizowany w ramach projektu "Anatomia Warszawy- literatura, architektura, historia" wyk³ad zatytu³owany "Jêzyk miejsko¶ci i jêzyk miasta. Warszawa w literaturze drugiej po³owy XIX wieku", który odbêdzie siê 23 kwietnia 2013 r. o godz. 11.00 w XII LO im. H. Sienkiewicza w Warszawie przy ul. Siennej 53. Wyk³ad poprowadzi pan Dawid Maria Osiñski- adiunkt w Zak³adzie Literatury i Kultury Drugiej Po³owy XIX Wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ze wzglêdów organizacyjnych prosimy o przes³anie informacji o liczbie zainteresowanych osób do poniedzia³ku (22 kwietnia) na adres koordynatora projektu: malgorzataposel@gazeta.pl


 III EDYCJA MIÊDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O KRAJACH ANGLOJÊZYCZNYCH ...

Zachêcamy do udzia³u w III edycji Miêdzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojêzycznych i ich dziedzictwie kulturowym - Wspólna Europa. I etap w formie testu zamkniêtego z wiedzy o Zjednoczonym Królestwie odbêdzie siê w dniu 23 kwietnia o godz. 9.00.

Zapraszamy


 SEMINARIUM LITERACKIE

W pi±tek 26 kwietnia odbêdzie siê kolejne spotkanie z cyklu Anatomia miasta w literaturze. Bohaterk± seminarium bêdzie powie¶æ Wirginii Woolf Pani Dalloway.


 PROJEKT EDUKACYJNO-JÊZYKOWY W LONDYNIE

Od 26 kwietnia do 1 maja br. grupa uczniów naszego liceum, pod opiek± nauczycielek: Joanny Koprek i Ewy Skoczeñ, uczestniczyæ bêdzie w projekcie edukacyjno-jêzykowym w Londynie. Jego celem jest nabycie umiejêtno¶ci pos³ugiwania siê jêzykiem angielskim w praktyce oraz przybli¿enie kultury, tradycji i zwyczajów Wielkiej Brytanii. Wyjazd bêdzie tak¿e okazj± do spotkania z m³odzie¿± angielsk±, która zaprosi³a polskich uczniów do swojej szko³y. M³odzie¿ Sienkiewicza bêdzie mieszkaæ u londyñskich rodzin. Podczas wyjazdu grupa zwiedzi najpiêkniejsze zak±tki i zabytki Londynu, m. in.: Houses of Parliament, Big Ben, Westminster Abbey, Whitehall, Downing Street (siedziba premiera Wielkiej Brytanii), St James’s Park (królewski park prowadz±cy do pa³acu Buckingham), Buckingham Palace (rezydencja brytyjskich monarchów), Trafalgar Square, National Gallery, China Town Soho, Piccadilly Circus. Uczniowie odbêd± te¿ rejs po Tamizie oraz zwiedz± Canterbury.


 WARSZTATY SCENARIUSZOWE FILMOTEKI SZKOLNEJ
W ramach Licealnej Akademii Medialnej wybrani uczniowie klas I i II brali udzia³ w warsztatach scenariuszowych organizowanych z okazji 19. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów. Zajêcia prowadzili uznani twórcy filmowi. Zbigniew ¯mudzki (szef studia Se-ma-for, producent oscarowego „Piotrusia i wilka” w re¿. Suzie Templeton), Piotr Borkowski (scenarzysta filmu „Lêk wysoko¶ci” w re¿. Bartka Konopki, wyk³adowca SWPS w Warszawie) oraz Maciej Pisuk (scenarzysta filmu „Jeste¶ Bogiem” w re¿. Leszka Dawida).

zród³o: http://www.filmotekaszkolna.pl/aktualnosc,296


 WARSZTATY EDUKACYJNE W £AZIENKACH KRÓLEWSKICH "POZNAJ PA£AC"

Czyje inicja³y znajduj± siê w przedsionku Pa³acu na Wodzie? Jak± funkcjê pe³ni³a Sala Salomona za czasów Stanis³awa Augusta Poniatowskiego? Kto zainspirowa³ króla do organizowania Obiadów Czwartkowych? Których w³adców polskich Stanis³aw August uwa¿a³ za wcielenie cnót i dlatego ich rze¼by umie¶ci³ w Rotundzie? Uczestnicy projektu na te i inne pytania poszukiwali odpowiedzi podczas warsztatów Poznaj Pa³ac w £azienkach Królewskich. Spotkanie prowadzone by³o w dwóch grupach, które mia³y ró¿ne formy. Uczniowie otrzymali plan Pa³acu na Wodzie oraz zestaw zadañ zwi±zanych np.: z informacjami historycznymi, uporz±dkowaniem tre¶ci bajki Ignacego Krasickiego, okre¶leniem alegorii zawartych na malowid³ach, odnalezieniem obrazu i dorysowaniem brakuj±cych elementów, wskazaniem pomieszczeñ, w których dominuje styl barokowy lub klasycystyczny. Uczestnicy zostali podzieleni na trzyosobowe grupy, które konkurowa³y ze sob±, a poprawno¶æ i precyzja odpowiedzi zosta³a zweryfikowana przez osobê prowadz±c± warsztaty w formie wspólnego omówienia zadañ. Natomiast druga grupa poznawa³a historiê pa³acu, zniszczenia, które dotknê³y zabytek w czasie II wojny ¶wiatowej, anegdoty i ciekawostki zwi±zane z pobytem króla w letniej rezydencji. Czê¶æ warsztatowa polega³a na odgadywaniu w parach obrazu - nale¿a³o wskazaæ malowid³o na podstawie uczuæ i skojarzeñ, które wywo³ywa³o w drugiej osobie. Natomiast kolejne zadanie wymaga³o kreatywno¶ci i wyobra¼ni – nale¿a³o stworzyæ historie, których bohaterami by³y cztery wybrane rze¼by, znajduj±ce siê na terenie Pa³acu. Uczestnicy warsztatów byli pod ogromnym wra¿eniem oryginalno¶ci wystroju Pa³acu na Wodzie oraz pasji i zaanga¿owania osób prowadz±cych spotkanie .

 

 FINA£ III EDYCJI KONKURSU "WSPÓLNA EUROPA"

Fina³ Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojêzycznych i ich Dziedzictwie Kulturowym - "Wspólna Europa", który odby³ siê w dniu 6 czerwca 2013 r. w naszym Liceum, mia³ na celu popularyzacjê wiedzy o krajach anglojêzycznych. Ponadto formu³a konkursu ma na celu rozwijanie postawy tolerancji ró¿norodno¶ci kulturowej oraz postawy ciekawo¶ci innych kultur. Finali¶ci konkursu wykazali umiejêtno¶æ samodzielnego zdobywania wiedzy i korzystania z ró¿nych jej ¼róde³. Laureatom gratulujemy i a wszystkich chêtnych zachêcamy do udzia³u w kolejnych edycjach konkursu.

Laureatami III edycji Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojêzycznych i ich Dziedzictwie Kulturowym - "Wspólna Europa" zostali:

  • 1 miejsce: Justyna Banaszek z Technikum Nr 3 im. Ludwika Krzywickiego w Zespole Szkó³ Nr 7 im. Szczepana Boñkowskiego
  • 2 miejsce: Julia Milewska z CXXV LO im. Waldemara Milewicza w Zespole Szkó³ Nr 7 im. Szczepana Boñkowskiego
  • 3 miejsce: ¯aneta Chrostowska z XL Liceum Ogólnokszta³c±ce z Oddzia³ami Dwujêzycznymi im. Stefana ¯eromskiego

Laureatom i pozosta³ym uczestnikom Fina³u gratulujemy i zapraszamy do udzia³u w kolejnych edycjach Konkursu.


 WYRÓ¯NIENIE XII LO W PROJEKCIE "W POSZUKIWANIU PRAW PRZYRODY"

Z wielk± rado¶ci± informujemy, ¿e Nasze Liceum zosta³o wyró¿nione, zajmuj±c I miejsce w kategorii szkó³ ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego, w projekcie W poszukiwaniu praw przyrody wspó³finansowanym z ¶rodków Europejskiego Funduszu Spo³ecznego Unii Europejskiej „KAPITA£ LUDZKI – NARODOWA STRATEGIA SPÓJNO¦CI” i realizowanym w roku szkolnym 2012 / 2013 przez O¶rodek Edukacji Informatycznej i Zastosowañ Komputerów w Warszawie. Przypomnijmy, i¿ celem nadrzêdnym projektu by³o wsparcie w nauczaniu nauczycieli przedmiotów przyrodniczych przy zastosowaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Szczególny nacisk zosta³ po³o¿ony na takie badanie praw przyrody, które rozwijaj± umiejêtno¶ci samodzielnego, logicznego i twórczego my¶lenia wszystkich uczniów, w oparciu o uk³ady pomiarowe i oprogramowanie do wykonywania eksperymentów wspomaganych komputerowo, modelowania i symulacji. Wiêcej informacji o przebiegu projektu mo¿na znale¼æ na stronie http://www.oeiizk.waw.pl/. Jednocze¶nie serdecznie gratulujemy wszystkim nauczycielom czynnie zaanga¿owanym w to przedsiêwziêcie i ¿yczymy dalszych sukcesów zawodowych.